AYAKKABI, ÇANTA, TERLİK

Ayakkabı, çanta ve terlik sektörlerinde, ürünlerin hemen hemen tamamında laminasyonlu kumaşlar veya laminasyonlu dokusuz yüzeyler kullanılmaktadır. Bunların büyük kısmı suni deri üzerine ve polyester dokuma kumaşlar üzerine yapılan uygulamalar olup bunun yanı sıra doğal deri için kullanılan takviye bezler de laminasyon veya kaplama işlemi gerektirmektedir. EVA hotmelt laminasyon filmimiz bu tür uygulamalarda hem laminasyonda kullanılmakta, hem de %100 Pamuk, Pamuk-PES karışım takviye kumaşların arkasına silikonlu kağıt kullanılmak suretiyle kaplanabilmektedir. Bu tür kaplama yapılan kumaşlar daha sonra müşterilerimiz tarafından istenen ebatlarda veya kalıplarda kesilmekte ve de laminasyon presi veya sıcak ütü uygulaması ile istenen yüzeye lamine edilmektedir.

Ayakkabıda özellikle iç astar ve mostrada uygulanan laminasyon işlemlerinde EVA hotmelt laminasyon filmimiz yoğun olarak kullanılmaktadır. Mostra gibi sonradan sıcak kalıba girecek ürünlerle ilgili olarak uygulamanın normal laminasyona göre farklı yapılması gerekmektedir. Bu tür uygulamalarda kumaşla laminasyon yapılacak olan EVA, Polyester, Polieter veya Poliüretan sünger sonradan sıcak kalıpta form almak üzere kullanılmaktadır.

Sıcak kalıba giren lamine edilmiş kumaşa uygulanan ilave sıcaklık, hotmelt laminasyon metodunda kullanılan termoplastik hotmelt filmin tekrar erimesine yol açmaktadır. Eğer laminasyon işlemi en başta kuvvetli laminasyon olacak şekilde yapıldıysa, bu durumda termoplastik film, kumaş ve de sünger gözeneklerine bir miktar nüfus etmiş olacaktır. Kalıbın sıcaklığı ile tekrar eriyen termoplastik film özellikle süngerin gözeneklerine iyice nüfuz edecek ve de malzeme kalıptan çıkıp soğuduktan sonra iki kumaş arasında laminasyon işlemini yerine getirecek bir hotmelt film kalmayacaktır. Bunu engellemek için en başta kumaş ve sünger laminasyonunun zayıf bir şekilde, termoplastik film, kumaş ve de sünger içerisine çok fazla nüfuz etmeyecek şekilde yapılmalıdır. Daha sonrasında sıcak kalıba giren ürünün arasında bulunan termoplastik film, sıcaklığın da etkisiyle tekrar eriyecek ve de bir miktar kumaş ve de sünger içerisine nüfuz ederek hem sıcak kalıp işlemini hem de laminasyonu tamamlayacaktır. Bu sayede sıcak kalıp esnasında aynı zamanda oluşabilecek kusma ile ilgili problemlerin de önüne geçilebilmektedir.

Ayakkabı sektöründe direk laminasyonun yanı sıra PSA kaplamalı kumaş uygulamalarında işletmemizde bulunana hotmelt kaplama makinelerimiz sayesinde hem toz kaplama hem de multi-roll ve solt die kaplama sistemlerimizle kaplama hizmeti vermekteyiz.