İÇ GİYİM

İç giyim, sutyen kap üretiminde kullanılan konvansiyonel metot solvent bazlı sprey ile laminasyon metodudur. Fakat solvent bazlı laminasyonun sağlık açısından sakıncaları sebebiyle günden güne bu tür uygulamalar azalmaktadır.

Sektörde birçok müşterimize EVA hotmelt laminasyon filmlerimizi kullanarak önce kumaş ve sünger laminasyon işlemini yapmaktayız. Müşterilerimiz laminasyon işleminin sonrasında sıcak kalıp işlemine geçmektedirler. Sutyen kabı gibi sonradan sıcak kalıba girecek ürünlerle ilgili olarak uygulamanın normal laminasyona göre farklı yapılması gerekmektedir. Bu tür uygulamalarda kumaşla laminasyon yapılacak olan Polyester veya Poliüretan sünger sonradan sıcak kalıpta form almak üzere kullanılmaktadır. Sıcak kalıba giren lamine edilmiş kumaşa uygulanan ilave sıcaklık, hotmelt laminasyon metodunda kullanılan termoplastik hotmelt filmin tekrar erimesine yol açmaktadır.

Eğer laminasyon işlemi en başta kuvvetli laminasyon olacak şekilde yapıldıysa, bu durumda termoplastik film, kumaş ve de sünger gözeneklerine bir miktar nüfus etmiş olacaktır. Kalıbın sıcaklığı ile tekrar eriyen termoplastik film özellikle süngerin gözeneklerine iyice nüfuz edecek ve de malzeme kalıptan çıkıp soğuduktan sonra iki kumaş arasında laminasyon işlemini yerine getirecek bir hotmelt film kalmayacaktır. Bunu engellemek için en başta kumaş ve sünger laminasyonunun zayıf bir şekilde, termoplastik film, kumaş ve de sünger içerisine çok fazla nüfuz etmeyecek şekilde yapılmalıdır. Daha sonrasında sıcak kalıba giren ürünün arasında bulunan termoplastik film, sıcaklığın da etkisiyle tekrar eriyecek ve de bir miktar kumaş ve de sünger içerisine nüfuz ederek hem sıcak kalıp işlemini hem de laminasyonu tamamlayacaktır. Bu sayede sıcak kalıp esnasında aynı zamanda oluşabilecek kusma ile ilgili problemlerin de önüne geçilebilmektedir.